Baczyński Pokolenie II Pokolenie I
podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr

1921 - rodzi sie pokolenie kolumbow: Krzysztof Kamil Baczynski, Tadeusz Zawadzki (ps. "Zoska"), Jan Bytnar (ps. "Rudy"), Tadeusz Rozewicz, Stanislaw Lem, Kazimierz Gorski.
1922 - Mussolini i Stali gnaja w wyscigu szczurow (pierwszy zostaje premierem Wloch, drugi sekretarzem generalnym radzieckiej parti komunistycznej); kolumbow ciag dalszy - na swiat przychodza Tadeusz Gajcy, Miron Bialoszewski, Tadeusz Borowski i Marek Edelman.


Hesus, el_g wlasnie zjadl banana tranzwestyty. Lubie takie poobijane, w lekkim stanie rozkladu. Sa slodsze Ten byl akurat. Gdzie ten facet go trzymal?... Zostala mi skorka. Chcesz?

Sprytna ta wiewiorka. Tak sie zakamuflowac... Ciekawe czy jest jadalna?


Bo nie jest to łatwa powieść (o ile powieść w ogóle). Raczej jest to to dość pesymistyczne i dodatkowo jeszcze nacechowane marnością i brakiem nadziei na cokolwiek.
To może akurat sobie daruję. Szczególnie przed maturą :E
A tak ogólnie jesteście wspaniali :) Naprawdę ! Teraz się głównie zastanawiam nad tym jako co wyrazić apokalipsę - jest limit czasu i wolałbym nie przesadzić... Pojawiła się idea Baczyńskiego - pomysł całkiem ciekawy, powiedzieć coś o pokoleniu kolumbów, których dotknęła swego rodzaju apokalipsa. Zarzuci ktoś tytuł czegoś dobitnego w tejże kwestii od Baczyńskiego? Jak ktoś dalej ma idee do tematu też może podrzucać miło widziane :)

Swoją drogą Sachiel wymieniłeś u siebie dwa filmy. Tzn prezentujesz fragmenty(i odwołujesz się), czy po prostu chcesz o nich powiedzieć? Bo nie jestem pewien czy też tak można, a Pojutrze jak i Armageddon od początku mi po głowie chodziły - obydwa filmy idealnie wchodzą w temat.

BTW: Już padam od tego wszystkiego, pytanie z gatunku kretyńskich - mam w temacie "Odwołaj się do tekstów kultury" - chodzi oczywiście nie tylko o same dzieła pisane, prawda :E ? Sorry za głupie pytanie, ale nie chcę nic głupiego zrobić.

Aha, jeśli mogę się czymś zrewanżować to piszcie PMki - pomogę w angielskim, francuskim i matematyce (to ostatnie na poziomie liceum ofkoz).

Norwid. I większość poetów z "pokolenia Kolumbów". Zafascynowały mnie jego teksty, umiejętność posługiwania się ironią.
Ale ogólnie Norwid, Poświatowska i Baczyński.
Poświatowską pokochałam po wieczorku poetyckim.
Z pozostałą dwójką "poznałam" się na lekcjach polskiego.
Ach, i Yeats. Tego gościa kojarzę po przeczytaniu "Głupca". Poczytałam troszkę i ten wiersz, który mam w podpisie jest najlepszy.
Innych nie lubię lub też nie znam.

Porównywanie tekstów Nickiego i Richego ma taki sens jak porównywanie wierszy Baczyńskiego i Baudelaire'a, nie ten gatunek, nie ta tematyka, nie ten styl pisania.

Btw, naprawdę współczuję Bartkowi i Enoli, teraz jeszcze ukaże sie płyta z tekstami Richiego, a co później? Przyjdzie tylko słuchać starych płyt i Journal For Plague Lovers, żeby móc w pełni oddawać się artystycznej uczcie. Swoja drogą to śmieszne, niektórzy czują się bardziej wrażliwi i prawdziwi od Richiego, któremu podobały się teksty Nickiego i nie miał problemu żeby z nim pisać. Domyslam się ,że skoro teksty Richeya to taka poezja, a Nickiego taka miernota, to bez najmniejszego problemu Bartek i Enola odróżniają który napisał która linijkę w tekstach z GT i GATS. Ehh, pokolenie emo....

melmo dnia Sob 17:52, 28 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz

Poezja... Oj kiedyś bardzo, bardzo mnie to pociągało. Jednak od liceum jakoś chęć do czytania poezji przeszła mi całkowicie. Ewentualnie czasami zajrzę do twórczości mojego ulubionego autora – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jak na członka pokolenia Kolumbów przystało, pisał o czasach, w których przyszło mu dojrzewać . Jego wiersze są pełne goryczy z powodu wojny, a także tęsknoty za życiem, które mogłoby wyglądać inaczej. Mój ulubiony wiersz to Krzyż. Pamiętam, że nauczyłam się go na jakiś konkurs i do tej pory go pamiętam.

Lubię także Tadeusza Różewicza. Co prawda znam tylko kilka jego utworów, ale wiesz Ocalałem, prowadzony na rzeź, wg mnie jest świetny.

Nie no, Espena, bez jaaaaaj. Kogo Ty z siebie robisz?? 'Służe radą, pomocą, bla bla bla', najeżdżasz na Rokitę bo rymy nie te itd. Kim Ty jesteś?? Kolejne wcielenie Baczyńskiego?? To teraz ja pobawię sie w krytyka i powiem Ci, że jak ja poezji nienawidzę to wiersze Rokity jak i innych czytało mi sie jakos znośnie, za to za wiersze takie jak Twoje to powinni do więzienia wsadzać.

O co chodzi w tym fragmencie:

zaspane nuty kompozytora
wpłynęły na kształt
nowego gatunku seraAlbo w tym:

zerkać na gwiazdy formatu A5


Wybacz, że jeno fragmenty, ale i tak całe wiersze mają taki sens jak proszenie gruźlika 'przestań kaszleć!!'. Jesli na tym serwisie o poezji jest taka zasada, że wiersz tym lepszy im głupszy to ja mam nadzieję, że przyszłe pokolenie nie będzie musiało na polskim któregos z nich przerabiać...

"Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółe ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?"

K.K.Baczyński

... oby to dla nas, naszych dzieci i wszystkich przyszłych pokoleń było tylko historią...

1. Poeci starszej generacji wobec wojny.
2. Wojenne losy twórców kultury polskiej.
3. Tragizm pokolenie Kolumbów – wiersz Kamila Baczyńskiego „Z głową na karabinie”.
4. Dramat pokolenia Kolumbów w liryce Tadeusza Różewicza.
5. Poezja prawdy – Czesław Miłosz „Camlio Di Fiori”.
6. Wyjaśnij genezę znaczenia tytułu oraz motto „Medaliony” Zofii Nałkowskiej.
7. Które z wydarzeń opisane przez Nałkowską w „Medalionach” wydają ci się najbardziej wstrząsające.
8. Jaką tematykę podejmuje utwór Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
9. Jaką wizję obozu przedstawia Gustaw Herling – Grudziński w „Innym świecie”.
10. Próby obrony człowieczeństwa ukazane w „Innym świecie”.
11. Na czym polega zasada „Odwróconego Dekalogu”.
12. Jak oceniasz psychikę człowieka z „lagrowanego” zaprezentowaną w opowiadaniach Borowskiego.
13. Jaką interpretacje „Kartoteki” Różewicza możesz zaprezentować.
14. Omów kompozycję „Kartoteki” T. Różewicza.
15. Omów treść i sens „Tanga” Sławomira Broszka.
16. Kim jest „Pan Cogito” – Zbigniewa Herberta.
17. Scharakteryzuj twórczość H. Poświatowskiej.
18. Omów liryki Wisławy Szymborskiej.
19. Scharakteryzuj poezję księdza J. Twardowskiego.
20. Podaj różne znaczenia tytułu powieści Alberta Camusa „Dżuma”.
21. Postawy ludzi wobec zła w świetle „Dżumy”.
22. Przedstaw problematykę Folwarku zwierzęcego” Orwella.© podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr design by e-nordstrom