Barbara Łacina
podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr


Dobry król. Cenię go za popieranie ruchu egzekucyjnego, zajęcie Inflant, a także unię lubelską, a także za to, że był zwolennikiem tolerancji, nawet wtedy, gdy Europa pogrążyła się w wojnach religijnych. Choć przyznam, że trochę za bardzo ulegał magnaterii jak np. Radziwiłłom.

To jest mój ulubiony król, wręcz idol z historii. Szkoda, że nie zostawił potomka.

Zygmunt był również szalenie wykształcony znał dobrze łacinę, włoski i niemiecki potrafił znakomicie pisać zostawił po sobie mnóstwo barwnych listów. Marcin Bielski mówił o nim "Wymowy był takiej, że strudna kto miał z nim w polszczyźnie zrównać". Był najlepiej wykształconym Jagiellonem. Interesował się geografią, przyrodą, alchemią i muzyką na której się znał i ją lubił. Cechowała go ogromna kultura osobista, uprzejmy styl bycia nie był człowiekiem bezwzględnym i okrutnym. Miał też kilka pasji kolekcjonował księgi i wyroby jubilerskie. Był jednak nie licząc Barbary uczuciowo chłodny i nie okazywał skłonności do kompromisów. Urazów nie zapominał, lecz nie był mściwy.

Jasienica ma do niego stosunek negatywny nawet napisał, że był to najbardziej skomplikowany i najdziwniejszy człowiek jakiego historia Polski miała... nie wiem skąd u niego takie wnioski. Nie lubie go za uprzedzenie do Jagiellonów, ale to nie temat na to w każdym bądź razie opinia bardzo krzywdząca.

Szkoda, że Barbara szybko umarła i nie miał szczęścia z Habsburżankami oszedł mając zaledwie 52 lata., gdyby panował jeszcze dłużej...

Barbara – imię żeńskie pochodzenia greckiego rozpowszechnione dzięki łacinie. Wywodzi się od przymiotnika barbaros oznaczającego "barbarzyńcę", a ściślej od jego łacińskiego odpowiednika w rodzaju żeńskim barbara co oznacza "barbarzynkę", zwyczajnie cudzoziemke.
Mimo wszystko Basiu ja i moja familiada jak swojej ,zyczymy Ci szczęścia,zdrowia,radości i miłości! Duza buzka!!!


to to jest małe piwo : ciekawe są wyrazy typu Barbara, barbarzyńca ( bar-bar), proporzec (por-por) albo popiół (pel-pel)

'Barbarzyńca' pochodzi z łaciny, gdzie znaczy 'osobę brodatą' .
Z kolei w grece od gwaru z którego nie można nic zrozumieć.
Jak w arabskim wyrazie berbera: jak lew ryczy, to Arabowie mówią, że berberuje.

BARBARA - jest to imię pochodzenia nieustalonego, bowiem może być greckiego lub rzymskiego. Niektórzy twierdzą, że rzymianie przyjęli od greków, a słowo barbara znaczy obca, cudzoziemka. Typ kobiety spokojnej, niezależnej, pewnej siebie i do perfekcji szlachetnej. Zawsze pozostaje lojalna wobec przełożonych, wierna swym życiowym zasadom, ciągle poszukująca dobrych rozwiązań trudnych sytuacji życiowych. Lubi poznawać inne kraje, toteż dużo czyta i podróżuje. Posiada talent artystyczny, który musi być odkryty przez inną osobę. Mimo, że lubi wolność, swobodę myślenia i działania społecznego, daje się prowadzić przez silną rękę męską. Bardzo czuła na krzywdę ludzką.

BEATA - imię pochodzi z łaciny, od przymiotnika beatus, a znaczy szczęśliwy, bogaty, błogosławiony. Kobieta z imieniem Beata jest poważna, troskliwa, szlachetna. Zajmuje się filantropią. W tej działalności całkowicie znajduje upływ jej energii życiowej, a wielki temperament spożytkowany zostaje dla dobra ogółu. Niezwykle ceni spokój, albowiem w życiu kieruje się głównie uczuciem. Uwielbia przyrodę i dalekie podróże, toteż dość często przebywa poza domem. Mimo to jest dobrą matką i troskliwą opiekunką swoich dzieci. Woli słuchać przełożonych niż sama rozkazywać.

Imiona łacińskie, celtyckie, germańskie, słowiańskie i jakie tam - zawsze coś oznaczają, w językach innych niż słowiańskie brzmia bardziej egzotycznie - bo znaczenie imiona jest ukryte, natomiast człowiek napawa się samym brzmieniem. Bardzo żadko zasstanawia się nad istotą i znaczeniem słowa. Z drugiej strony wiele imion słowiańskich jest niedopuszczanych do nadawania, bo nie myło takich świętych... (mówie o Kościele). Jest wiele imion o różnym pochodzeniu, które zarówno pieknie brzmią, jak i maja wspaniałe znaczenia - nie wszytskie bowiem takie mają - np. moje - Magdalena, to kobieta z Magdalii, kobieta, która wg owczesnego prawa została pozbyta imienia całkowicie (kobiety nosiły imiona po ojcu - oczywiście w formie żeńskiej).
Śmieszy mnie ostatnio moda na nadawanie imion, którego sensu sie nie rozumie. Podam przykład abyśmy się zrozumieli. Znajoma chwali mi się,z e nazwała swoją córkę Nikola. Mówię jej więc, że imie to pochodzi od Mikołaja, czyli, ze nazwała ją Mikołajka. Obraziła się na mnie - bo po polsku zabrzmiało trywialnie, choć Mikołaj nie jest imieniem słowaińskim, ale juz wystarczająco osłuchanym i będącynm długo w tradycji. Śmieszy mnie też, gdy "konserwatyści" - nie lubia wprowadzania imion obcyc, mówiąc, ze najpiekniejsze sa polskie np. Barbara, Agnieszka, Ewelina - choć ich pochodzenie wcale polskie nie jest - polskość jest tylko w wymowie a nie pochodzeniu. Pisząc, ze najbardziej podobają mi się słowiańskie imiona, nie do końca było to prawdą, bo trudno zachwycać się nad wszystkimi (np. Dziadmiła), ale słowiańskie są już tak egzotyczne....
A łacinę również lubię...

15 lipca był wczoraj czas zamknąć zagadkę
oczywiście na zdjęciu jest ogonek szczygła Carduelis carduelisprawidłowo oznaczyli i otrzymują po 1 punkcie:

Lamika
wojtek
Joanna
@rtur
Accipiter
Carlos
karlik82
turdus
Wiktoria
BARBARA
treserka
Anka

a także Mirek- 0,5 punkta z powodu braku łaciny

wszystkim serdecznie gratuluję

Podaję rozwiązanie:

Zagadkowy drapol na zdjęciu to Kania ruda Milvus milvus

Po 1 punkcie otrzymują:
Kubek, Joanna, marta_znawca, Beata, Selena, Justyna K, 78, Wiktoria, silver35, BARBARA, pavel, karlik82,

0,5 punktu: (brak łaciny)
ZaP,

Dziękuję za udział w zagadce
i gratuluję zdobytych punktów!

To oczywiście kaczor cyranki(Anas querquedula).
1 punkt otrzymują:

kisiel1992
Kosik
calvin_harris
Mirtusz
78
Lamika
Kubek
Syzmon
blackfox
emen5
Acci
wik18
ShedirAchird
silver35
beret82
pavel
bartekn66
Kamikazi
Felis
Wiktoria
snapi_007
Beata
0,5 punktu (brak łaciny)

BARBARA
Justyna K
P.S. Nie jest to może rekord punktujących

Mam do sprzedania:
- "Podstawy embriologii zwierząt i człowieka" tom I i II nowe
- Biochemia Krótkie wykłady ksero
- Słownik medyczny łacińsko-polski i polsko-łaciński Barbara Dąbrowska nowy
- Atlas Anatomii Topograficznej Zwierząt P.Popesko
kontakt meilowy green20@op.pl tanio!!!© podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr design by e-nordstrom