Szklą katedralne
podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr

Moim zdaniem eksplozyjnie większa dostępność książki, zwiększyłaby siłę rodzących się szkół przy katedralnych. Szkoła na wzgórzu Św. Genowefy już nie byłaby wyjątkowa, przy każdej większej katedrze oczytani kanonicy zaczęliby wykładać, nauka nie byłaby już takim rarytasem. Powstałoby kilkanaście takich "sorbon" na kontyncie, nie miałyby papiskich uprawnień zapewne ale i tak byłyby ośrodkami wiedzy i oddziaływałyby na otoczenie, miasta w których by się znajdowały, zresztą oczywiste dla mnie jest że wykładowcy z takich pseudo uniwersytetów podróżowaliby ( jako śred. visting profesors) rozszerzając wpływ nowych idei na świecie .
Dostępne drukiem tłumaczenia rozpraw naukowców arabskich szerzące się po Europie jeszcze przyspieszałyby rozwój nauki, a konsekwencje tego byłyby ogromne.RAJD ROWEROWY PO ZIEMI KWIDZYŃSKIEJ
Drugi cykl rajdów rowerowych organizowanych przez PTTK w Kwidzynie i LOT LIWA odbędzie się 7 października 2006 roku.
Będzie to również rajd gwiaździsty.
Każda drużyna może jechać dowolną trasą. Natomiast start wspólny nastąpi o godz. 8:15-parking przed Zespołem Szkół Ponagimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie, ul. Katedralna 5.

Można również startować indywidualnie z różnych miejsc i miejscowości.

Zgłoszenia drużyn przyjmowane są w Oddziale PTTK w Kwidzynie do 2 października 2006 r. do godziny 16:00 (ul. Piłsudskiego 21)-ilość miejsc ograniczona.

Przyjmowanie drużyn odbędzie się w RYJEWIE (szkoła) w godzinach 10:15-10:30
Konkursy:
-wiedza o powiecie
-wiedza o plebiscycie na Powiślu
-kolarski tor przeszkód
-sprawnościowe
-niespodzianki

Każdy z uczestników rajdu otrzyma okolicznościowy znaczek, potwierdzenie punktów na KOT (Kolarską Odznakę Turystyczną) oraz gorący posiłek.

Nie wiedzialam gdzie wstawic tez temat wiec jest tu gdzie caly ten misz-masz...

Otorz mam do sprzedania "dzielo" mojego autorstwa. Wykonany tradycyjna technika witrazowa tj. szklo antyczne i katedralne pokryte patyna i oprawione w olowiane profile, pokryte cyna. Cena to ok 300zl. Wymiarow dokladnych nie pamietam bo obecnie witraz znajduje sie w galerii ( od 2 lat prawie) ale bedzie to ok.35cmx25cm. Zamierzam wystawic go jeszcze na aukcji, moze to cos da. Pomyslalam ze skoro i tu sa milosnicy zwierzat to moze ozdoba znajdzie tu swego amatora. Ponadto oczywiscie wykonuje wszelkie inne ozdoby witrazowe, rowniez lampy. To tyle reklamy

ponizej fotka witrazu
]]

Wiecie ja jestem dośc tolerancyjny jeżeli chodzi o poglądy pewne zachowania też mi nie przeszkadzaja każdy jest inny i ma do tego prawo. Ale nasz pan minister niejaki Roman G. po prostu przegina, rozumiem ma swoje chore pomysły i chce je realizować, ale niech nie stara się ruszać w posadach demokracji. Jeżeli ktoś wypowiada własne zdanie i demondtruje swoje poglądy w dowolny sposob a w demokratycznym państwie ma do tego pełne prawo prawo. A nasz kochany pan minister zamiast wdać się w dyskusję lub polemikę składa pozew do prokuratury to ja sie o polska edukacje boje. Pan minister moglby usiaść i rozpocząć rozmowy z uczniami z różnych szkół i środowisk i w ten sposób opracować dobry i skuteczny program. Takim postępowaniem nie zdziała nic.

Już niedługo ku radości niektórych osób z tego forum wrocimy do systemy średniowiecznego czyli szkołek parafialnych katedralnych itd. W których za stwierdzenie że burza jest skutkiem wysokiego przewodnictwa elektrycznego silnie zjonizowanego powietrza bedzie mozna otrzymać lanie. ponieważ od najmłodszych lat będzie nam wpajane że burza jest efektem gniewu ojca Dyrektora.

Wiem że szkoła polska za czasow wielmożnie nam panującego Romana I bedzie bazowala na:
- krzewieniu nienawiści rasowej(powszechnie nazywane jest to wychowaniem patriotycznym)
- wpajaniu zasad jednej nieomylnej religii i jej polskiego przywodcy ojca dyrektora.
- likwidacji wszelkich możliwość wolnego nauczania, przekazywania niewygodnych dla władz faktów historycznych,
- likwidacji wszelkich dążeń wolnościowych w szkołach i na uczelniach,


Wiecie co mi się zdaje że takie coś już było, dokładnie przed 1989r, tyle że wtedy wszyscy wiedzieli że żyja poniekąd w ustroju totaltarnym i nikt nie nazywał tego demokracją.

Na koniec zadam jedno pytanie wzorując sie na H. Sienkiewiczu :

Quo Vadis poloniae educatio? (może być błąd bo jak wiecie z łaciny orłem nie jestem)

***Jeżeli uraziłem kogoś poglądy przepraszam***

***Mam nadzieje że karolina da się wciagnąć w polemikę na temat edukacji:D***

Łódzkie obchody Święta Niepodległości

(mbr)

2009-11-10 03:45:51

Msza i inscenizacja

Obchody w Łodzi rozpoczną się mszą w katedrze o godz. 10. O godz. 11.15 uroczystości przeniosą się przed płytę Grobu Nieznanego Żołnierza.
Na godz. 17.30 zaplanowano inscenizację historyczną przy ul. Piotrkowskiej 104. Pół godziny później rozpoczną się w pasażu Schillera "Śpiewanki patriotyczne".

Łódź do wolności

Pod takim hasłem łódzki oddział PTTK organizuje w środę bezpłatny spacer po miejscach związanych z odzyskaniem niepodległości. Start o godz. 14 z pasażu Rubinsteina.

Komenda z liceum

Komenda Wojewódzka Policji Łodzi obchody zaplanowała na wtorek, na godz. 14. Wręczane będą Krzyże Zasługi za Dzielność, przyznane pośmiertnie policjantom, pomordowanym w Miednoje. Odznaczenia prezydenta RP odbiorą ich rodziny. Uczniowie XXI LO przedstawią okolicznościowy spektakl. Będzie też wystawa pamiątek.

I love na osiedlach

Wtorek i środa to czwarta edycja akcji "I love niepodległość", organizowanej przez Fundację Projekt Łódź. Festyny, debaty i gry miejskie odbędą się na Górnej, Śródmieściu, os. Zdrowie - Mania, Katedralna i Olechów - Janów.

Śladami kobiet

W środę o godz. 13 spod wejścia do Muzeum Sztuki MS2 rozpocznie się spacer śladami kobiet, zwłaszcza tych zapomnianych, wypartych z łódzkiej pamięci. Organizatorem jest grupa Łódź Gender.

Grochowa medyka

Uniwersytet Medyczny zaprasza na rekonstrukcje historyczne i zwiedzanie MuzeUM (Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia). Od godz. 12 do 16 przy ul. Żeligowskiego 7/9 będzie wojskowa grochówka i zwiedzanie Wydziału Wojskowo-Lekarskiego oraz członkami Stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy.

Szkoła z odznaką

We wtorek o godz. 12 w gimnazjum nr 42 przy ul. Dubois 7/9 odbędzie się akademia. Szkoła zostanie uhonorowana odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Przy pomniku

Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" świętować będzie przed pomnikiem Piłsudskiego, co zostanie poprzedzone przemarszem z katedry ulicą Piotrkowską. Początek o godz. 13.

ŹRÓDŁO: www.lodz.naszemiasto.pl


STARY GOBELIN W MUZEUM ZAMKOWYM
Muzeum Zamkowe
Kwidzyn ul. Katedralna 1


Zaledwie kilka tygodni dni po tym jak mury Muzeum Zamkowego opuścili menonici, których dziedzictwo prezentowane było tu od czerwca tego roku, w Kwidzynie szykuje się kolejne duże wydarzenie.
- W listopadzie będziemy mieli przyjemność zaprezentowania trójstronnej wystawy polskich, holenderskich i niemieckich artystów współczesnych, będącej owocem projektu „Ku nowym brzegom” i noszącej taki sam tytuł – zaprasza Sylwia Tatara, pełniąca obowiązki kierownika kwidzyńskiego muzeum.
Wszystko zaczęło się od tapiserii znajdującej się w zbiorach Muzeum Prus Zachodnich w MĂźnster, pochodzącej ze zbiorów gdańskiego burmistrza Eggerta von Kempena (1618-1636). Tkany płóciennym splotem obraz z roku 1620 ma dużą wartość kulturową i artystyczną – przedstawia dwie rodziny należące do patrycjatu gdańskiego i ich działalność w mieście nad Motławą. Gobelion ma wymiary 142 x 547 cm. Inspirację odnaleźli w tym dziele twórcy współcześni. Artyści z regionu Fryzji Wschodniej (Ostfriesland) w Niemczech i Nord-Groningen w Holandii oraz zrzeszeni w Stowarzyszeniu KulturbrĂźcke – Emsdelta, a także polscy twórcy z regionu pomorskiego (terenu dawnych Prus Zachodnich), w nawiązaniu do tego niezwykłego eksponatu zajęli się tematem podróży morskiej, handlu, społeczeństwa i kultury XVII wieku na terenie północno-wschodniego obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Obrazy, grafiki, ceramikę, rzeźbę, szkło oraz instalacje, które powstały z tego niezwykłego doświadczenia artystycznego, już wkrótce zobaczyć będzie można w Kwidzynie.
Wystawa „Ku nowym brzegom - 25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem” prezentowana będzie w Muzeum Zamkowym w okresie od 20 listopada do końca grudnia 2008 roku.
Komisarzem kwidzyńskiej edycji wystawy jest Sylwia Tatara, a za aranżację plastyczną jest odpowiedzialny Mariusz Stawarski.
Otwarcie wystawy odbędzie się 20 listopada, o godz. 16.

Wstęp wolny

źródło


Stare Miasto to najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny. Stare Miasto razem ze wzgórzem wawelskim oraz zabytkami Kazimierza zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r.

Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan.

Stare Miasto otacza pas zieleni – Planty, powstały na miejscu dawnej fosy, otaczającej stare mury miejskie.

Około VIII w. zaczął formować się wielkoplemienny organizm Państwa Wiślan. Na Wawelu zachowały się drobne relikty potężnego, okalającego całe wzgórze wału ziemnego konstrukcji izbicowej. W piwnicy domu przy ul. Kanoniczej 13, w skrzyni pochodzącej z IX w. znaleziono 4200 siekier żelaznych, tzw. płacideł, o łącznej wadze ponad 4 ton. Takie płacidła były podstawowym środkiem płatniczym w sąsiednim Państwie Wielkomorawskim, jednak skarb krakowski jest największy, jaki kiedykolwiek znaleziono i świadczy o zamożności i znaczeniu miejscowego ośrodka władzy. U stóp Wawelu, na terenie dzisiejszej ul. Kanoniczej, Grodzkiej i sąsiednich, natknięto się na resztki osady Wiślan, zwanej Okół. Osada ta, istniejąca co najmniej od początku IX w., była otoczona potężną palisadą dębową i okolona od strony obecnych ulic Straszewskiego i św. Gertrudy jedną z odnóg Wisły. W pobliżu Rynku Głównego: kościoła św. Wojciecha, Mariackiego i ul. Brackiej odkryto resztki budynków mieszkalnych wiślańskiego Krakowa, zakładów rzemieślniczych (gdzie topiono i obrabiano metale kolorowe), a pod kościołem św. Wojciecha zlokalizowano relikty drewnianej świątyni. W tamtych czasach Wisła rozdzielała się na wiele odnóg, tworząc w dzisiejszym centrum miasta kilka wysepek. Na pewno taką wysepką był Kazimierz, możliwe jest również, że Okół, Wawel i teren Rynku Głównego były wysepkami oddzielonym odnogami Wisły, bądź przekopanymi fosami. Znaleziono również wiele budowli na Wawelu, których datowanie jest bardzo trudne.

Pierwsze wzmianki o Krakowie pochodzą z II poł. IX w. Z końcem X w. włączono Kraków do państwa polskiego, rządzonego przez władców z dynastii Piastów. W roku 1000 powstało tutaj biskupstwo i niebawem na wiele stuleci Kraków stał się siedzibą polskich władców. Ówczesne miasto swoimi granicami obejmowało dzisiejsze Stare Miasto, a więc historia Krakowa to równocześnie historia tej dzielnicy. Przechowywano tu insygnia królewskie, a we wczesnym średniowieczu powstała szkoła katedralna.

Przebywający na Wawelu biskupi i dwór książęcy tworzyli odpowiedni klimat intelektualny. Od XIV wieku było to miejsce koronacji królewskich. Pod rządami Kazimierza Wielkiego zrodził się Uniwersytet Jagielloński.

W 1380 r. na tronie wraz z królową Jadwigą zasiadł książę litewski Władysław Jagiełło. Kraków stał się stolicą rozległej monarchii, co sprzyjało jego rozwojowi kulturalnemu. Tu tworzyli też wielcy artyści.© podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr design by e-nordstrom