Szkółka policyjna w Pile
podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr

" />Szkoła Policji w Pile
Pilskie Stowarzyszenie Miłośników Eksploracji ALBATROS

zapraszają na

wykład połączony z prezentacją multimedialną
ŚLADY MINIONYCH DNI, CZYLI KILKA SŁÓW O PILSKICH EKSPLORACJACH

21.03.2007 (środa)
start: 17.00
Aula Szkoły Policji w Pile

uprzejmie prosimy o zabranie ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem

" />Hehe, widac Mistrzu, ze nie byles jeszcze na Chopina w garazach - tam nie ma gdzie i po co kopac, garaze od 6 do 11 sa z tylu polaczone (chociaz polaczenia zamurowano ceglami) i nie ma tam co robic. Ponoc kiedys budowano tunel z garazy na lotnisko przez ten nasyp za garazami, jednak nie skonczono go, a jesli nawet, to napewno nie bylo to zejscie do podziemi. Pomyslcie logicznie - jesli jest jakies wejscie do podziemii, to na terenie lotniska znajduje sie max 1-2 ( w tym jedno duze dla pojazdow) takie wejscia, a pozostale rozlokowane sa w calej Pile i okolicach (koszyce, kamienica na przeciwko kosciola sw. Antoniego, moze plac zwyciestwa??, szkola policji). Logiczne wydaje sie takze to, ze jesli takie wejscia znajduja sie w jakichs budynkach, to musza to byc budynki budowane na poczatku XXw.

Garaze na Chopina sa murowane, nie ma jak kopac, a z zewnatrz jest nasyp i kupa lisci, wiec nie ma jak i po co kopac. Poza tym wlasciciel garazu nr 11, ktory zwiedzalem "wewnatrz" nie jest zbytnio pozytywinie nastwaiony, chyba, ze zamierzasz go obdarowac skrzynka Bolsa

" />
">taki_jeden zapomniałeś o jednej bardzo ważnej i drogiej kwestii. Zabezpieczenie ochrony takiej imprezy. Robiąć Juwenalia sprawdzaliśmy koszty takiego zabezpieczenia żeby wszystko wyszło zgodnie z przepisami no i wyszła z tego malutka sumka 12 tyś złotych. I to już chyba jest problem.
no własnie w Pile jest szkólka policji czy cos takiego,moze oni gratisowo w ramach szkolenia i zdobywania jak to waznego doswiadczenia mogliby zabezpieczyc imprezke.wszyscy bysmy na tym skorzystali.
co wy na to?

" />na stronie starostwa http://www.powiat.pila.pl/ mozna przeczytać w dziale o Pile:

Oprócz kilkunastu szkół średnich, państwowych i społecznych, które kształcą w kierunkach zgodnych z zapotrzebowaniem miejscowego rynku pracy, funkcjonują tu filie uczelni wyższych, a także Szkoła Policji oraz Centrum Szkolenia Służby Czołgowo-Samochodowej.

Gratulacje za politykę informacjyjną Starostwa Powiatowego.

" />nawiązując do tematu i samego wyglądu Piły,a co z innymi miejscami ktore "szpecą" a niby miały byc jakieś zabudowania
- róg głogowskiej-kossaka -wyburzone ,pozostało gruzowisko!!!!!
- jadąc nowym mostem w strone pkp,pks po prawej stronie niedaleko szkoły policji,wcale nie lepiej
- co z wielkim centrum kurzaca o ktore walczył na RM
dalej co z realizacją planu zagospodarowania terenów przez które Piła straciłaby miliony,kurzac był mediatorem i ponoc doszlo do porozumienia,ale to bylo wieki temu
- nawet sama ulica powst.wlkp,chodzi o budynki za sądem,szkołą stoją bo stoją i nikt nie raczy sie nimi zająć

powiecie nie ma inwestorów,nie ma chętnych powinni się znaleźć odpowiedni ludzie by sie tym zająć
chyba że coś się zmieniło?
dawno nie byłem w pile

" />Pomalowanie budynków z czerwonej cegły to nie wymysł "nowych" czasów, tylko PRL. Chciano zatrzć, że coś co stoi w Polsce a nie jest polskie, takie powojenne zatargi. No i mamy teraz brązowo-zieloną szkołę policji i turkusowo-morską SP nr 1. Fakt, że po tylu latach mogłyby zostać odczyszczone, obiekty te są w centrum, i nie są podziwiane, ze względu na ten "malunek", raczej odstraszają. Podobnie było ze szkołą podst. nr 7 na Górnym - tyle, że tam czerwona farba oblazła i widać, że to klinkier.
O przypadkach tynkowania cegły nie słyszałem w Pile.

Mówisz o przedszkolu "okrąglaku"? Jeżeliby to wyburzyli to byłoby to naprawdę barbarzyństwo. Jeszcze zniosę małe, niskie kamienice, które nie mają specjalnych detali architektinicznych, lub są po prostu sćianą z oknami w innym kształcie niż te z bloków, a łazienka jest jedna na wszystkich. Dużo pieniędzy należałoby przeznaczyć na przebudowę takiej kamienicy, a najczęsciej stoją takie gdzieś gdzie ni przypiął ni wypiął. Np. mała kamienica przy EKOLOGU.

Co jeszcze mi się nie podoba przy zabytkach to nowe okna. W SP1 były piękne okna, z podziałami i jakimiś duperelkami nawet na ramach. A wymienili na paskudne okna jak w koszarach. Pół biedy jak w czynszówce każdy sobie wymienia okna, może i różnią się tym, że u jednego podziały są z "cienkich listewek", u innego takie jak rama okienna, ale są zachowane elementy architektoniczne.
Inaczej sprawa ma się przy SP7, ten budynek jest wpisany na listę krajowego konserwatora, i na szczęście tam musiano wymienić okna na takie jakie były oryginalne.

" />Dawne przedszkole to willa przy ul. Walki Młodych między terenem gdzie kiedyś był "Młot" a nowym mostem. Na tym obszarze ma powstać centrum handlowe.


">Przecież my nie szanujemy kompletnie zabytków, widać to na każdym kroku, pomalowana SP1 i inne, szkółka policji, wszystkie rarytasy są albo pomalowane albo otynkowane.
Malowanie budynków z elewacjami z klinkieru to chyba rzeczywiście typowo pilska specjalność - w innych miastach się z tym nie zetknąłem, przynajmniej nie na tak dużą skalę.


">O przypadkach tynkowania cegły nie słyszałem w Pile.
Było ich sporo, np. SP5.


">Np. mała kamienica przy EKOLOGU.
Ona i tak zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego ma iść do rozbiórki, było o tym ostatnio w TP...
A tak przy okazji - dyskusję o budynkach przeznaczonych do rozbiórki proponuję kontynuować tutaj:
http://schneidemuhl.net/forum/viewtopic ... 6&start=60

" />Oto on

Wiem o nim niewiele. Przeniósł się do Piły w 1925 roku i otrzymał tu posadę rządowego radcy budowlanego. Zlecono mu przygotowanie wstępnego projektu budynku pilskiej rejencji (Szkoła Policji) na podstawie szkiców Bonatza i Scholera. Jego projekt został przeznaczony do realizacji, a Lehmann wykonał ostateczny projekt i objął kierownictwo nad pracami budowlanymi. Projekt powstał we współpracy z radcami Cossäthem i Kirsteinem (Kirstein uczestniczył także w projektowaniu rejencji w Opolu). W 1930 roku Lehmann przeprowadził się do Opola, aby nadzorować budowę tamtejszej rejencji. Nie wiem czy wrócił potem do Piły ani czy zaprojektował w Pile coś poza rejencją. Nie jestem nawet pewien jego imienia (w jednym źródle jest napisane, że miał na imię Konrad a nie Friedrich).

" />Piła wcale nie jest uboga jeżeli chodzi o style. Widać to z resztą po budynkach, niektóre się od siebie znacznie różnią.

1. Styl klasycystyczny - Szkoła Biznesu ("ubogi" klasycyzm), nieistniejący Sąd
2. Modernizm - kościół pw. św Antoniego, LO na Pola,
3. Neogotyk - np. SP nr 7, stara część SP nr 5, tzw. Dom Ojczyżnianiy na 11 Listopada
3.1. odmiana: styl tzw. pruski - Szkoła Policji
4. Eklektyzm - Budynek INVEST-BANKU, elementy barokowe i renesansowe, większość kamienic ze zdobieniami
5. W stylu willi włoskiej zbudowany jest budynek Muzeum Okręgowego
6. Secesja - większość kamienic ze znaczniejszyjmi zdobieniami
7. Architektura nowoczesna lat 20 i 30. - UM, Szkoła na Teatralnej, Dom Kultury
8. Neorenesans niemiecki - Poczta
9. Neobarok - kościół pw. św. Rodziny
9. Chałupa wiejska - np. Dom Staszica, kilka domów w Motylewie

Budynki nieistniejące, reprezentujące inny style niż wyżej:
10. Barok - kościół św. Jana
11. Późny Gotyk - kościół św. Jana

Budynki powojenne:
12. Kościół NMP na Górnym, Hotel Rodło - architektura "nowoczesna".

" />Podaję dane o cmentarzach żydowskich w Pile ze strony "Judaica w Polsce" (http://www.geocities.com/Athens/Stage/9921/pl):

">Cmentarz, w centrum miasta, na terenie graniczącym obecnie z Szkołą Policyjną
Założony na początku XVII wieku, prawdopodobnie w 1627 roku. Przed wojną powierzchnia około 0,80 hektara. Cmentarz zniszczony w czasie II wojny światowej. Brak nagrobków, część została przeniesiona na inny cmentarz. Obecnie teren ogrodzony i niedostępny.
Cmentarz, w centrum miasta, w pobliżu XVII-wiecznej dzielnicy żydowskiej
Drugi żydowski cmentarz założony prawdopodobnie w 1840 roku. Zniszczony przez Niemców w czasie wojny.
Cmentarz, na terenie zwanym Leszków
Cmentarz wojenny założony w 1915 roku. Na jednej z kwater chowano zmarłych żołnierzy Żydów. Powierzchnia około 1,20 hektara, zachowanych kilkadziesiąt nagrobków.

Najciekawsze jest to, że ta strona wspomina o dwóch cmentarzach. Może to jeden z nich znajdował się na miejscu budynku Szkoły Policji? Cmentarz na tym miejscu jest zaznaczony także na mapie Prętkiewicza z 1895 r. (cmentarz przy Karlstrasse jest tam również zaznaczony).
Co do cmentarza jenieckiego na Górnym - zainteresowanych odsyłam do postu Aragorna:
http://www.dawna.pila.pl/forum/viewtopic.php?p=411#411
Pozdrawiam

Hej!
odp.1 -tak sa 4 mozliwosci wyboru i tylko jedna prawidlowa
odp.2 -tak sa to szkolki takie jak Szczytno,oprocz niej jest jeszcze szkolka w Katowicach, Pile, Legionowie, Slupsku i chyba tyle
odp.3- nie wiem
odp.4- w jeden dzien zdajesz test wiedzy ogolnej i fizyczny, reszt masz w innych terminach
odp.5 - dziewczyny wykladaja sie na pilkach najczesciej
odp.6 - nie ma podciagniec na drazku, cale pokonanie toru przeszkod jest przedstawione na stronie glownej policji

testy ogolne sa trudne bardziej dla historyka ,na 80 osob z ktorymi zdawalem zdalo 30(SZKOLA POLICJI W PILE) o wyznaczonej godzinie kazdy dostaje wersje a lub b rozniace sie kolejnoscia pytan , ostro pilnuja nie radze sie konsultowac, pozniej sprawnosciowe hmmmm bardziej dla batmana 1.12 to czas z kosmosu przecietny to 1.50 polowa odpada na bledach technicznych np.ugiete nogi przy nakrywaniu sie nogami a i faceci niech potrenuja rzut pilka bo kilku nie dozucilo do 5m kobiety maja prosciej i wiecej z nich zdaje!!!! u mnie zdalo 3 ludzi wiec nie martwcie sie spotkamy sie na nastepnym naborze© podbudowy drogowe, chudy beton, budowa dróg, stabilizacja gr design by e-nordstrom